Masif Ahşap Mobilyalarda Ortaya Çıkabilecek Çatlak ve Yarıklar Hakkında

Masif Ahşap Mobilyalarda Ortaya Çıkabilecek Çatlak ve Yarıklar Hakkında

Ağaçlar hücresel yapılardır. Bitkisel hücresel bazlı yapılar hücre ölümünden sonra hücre içi koful faaliyette olmadığından turgorumu sağlayamaz ve hücre içi hidrostatik basınçları sabit tutamazlar. Hücre zarlarının da fosfolipit yapısı ve porlara sahip olmasından kaynaklı süngerimsi bir yapı oluşur, bu yapı ortamdaki neme göre su çeker hücre zarını gerginleştirir ve makro bazda hacimsel yapının artmasına yol açar. Benzer şekilde nemin düşmesi hücre içi sıvıyı azaltarak hücre zarının büzüşmesine ve makro bazda hacimsel azalmaya yol açar. Hücresel bazdaki bu gelgitlerde ağaçta çatlak yarık ve bükülme benzeri defektler oluşur.

Masif ahşap ürünleri bu streslerden korumak genellikle çok zordur. Ürünlerimizi 20°C civarı sıcaklıklarda, %40 ortam nemlerinde ve %12 kereste neminde üretiriz; ama kışın kaloriferli bir evde nem %30 civarında, kapalı güneş alan bir veranda da ısı artışına bağlı nem %20 civarına kadar düşebilmektedir. Ya da yoğun klima çalışan bir ortamda %25 civarında ortam nemi gözlenebilir. Bu tarz ısı ve ısıya bağlı nem değişikleri tüm masif ahşap ürünlerde çatlak, yarık ve/veya bükülme riski yaratabilmektedir. Bu yüzden sanayi devrimi ile bu streslere dayanıklı mdf, suntalam gibi sentetik ve kimyasal bazlı talaşın preslenmesine yönelik ürünler ortaya çıkarılmış ve kullanım alışkanlıkları değiştirilmiştir.

Bu tarz ısı ve nem değişikliklerine bağlı ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçebilmek için alınabilecek en etkili önlem, masif ahşap mobilyanızı üretildiği ortama benzer ısı ve nem değerlerindeki bir ortamda kullanmak ve şiddetli nem ve ısı değişiklerinden sakınmaktır. Monywood olarak bize göre önemli olan ağaç gibi doğal bir ürünü çatlak ve yarıklarıyla, yani doğal ve eşsiz haliyle kullanmaktır. Ama çok göze batan durumlarda ahşap verniği uygulamak da bir çözüm olarak tercih edilebilir.

Masif ahşap mobilyanızda ortaya çıkabilecek, düzeltmek isteyebileceğiniz yarık ve çatlakların tamiri için hazırladığımız videoyu izleyebilir, gerekli bakım ve tamiri diler kendiniz dilerseniz bir profesyonele yaptırabilirsiniz.