Endüstriyel Tasarım Mobilya ve Dekorasyon

Endüstriyel Tasarım Mobilya ve Dekorasyon

Endüstriyel tasarım mobilya ve dekorasyon ülkemizde daha yeni yeni tanınmaya, tartışılmaya ve popülerleşmeye başlayan bir stildir. Mobilyada önce masif eskitme ahşap ürünlere yönelim başladı, ardından önce “country” tarz mobilya ve günümüzde de endüstriyel tasarım mobilya giderek artan bir popülerleşme sürecine girdi. Aslında ülkemiz için henüz yeni olsa da, endüstriyel tasarım tarzı mobilyalar Amerika'da 1960'larda belirli gereksinimler sonucu kendiliğinden oluşmaya başlamıştır.

1960 ve 70'li yıllarda resim atölyesi ya da heykel atölyesi kurmak isteyen sanatçılar ihtiyaçları doğrultusunda yüksek tavanlı, geniş metrekarelerde çalışma alanları bulmak için sanayi alanlarındaki artık üretim için kullanılmayan atölyelere yöneldiler. Bu alanları hem ev hem iş yerine çevirdiler, bu süreçte yeni bir mobilya tarzı da oluşturmuş oldular.

Bu atölyelerde duvarlar küçük tuğlalardan oluşuyordu ve genellikle sıvasızdı. Atölyelerde tavanlar yüksek, asma katlar ve bu katlara çıkan açık demir merdivenler vardı. Elektrik bağlantıları ve havalandırma hatları açıktaydı, kullanılan mobilyalar ise eski marangoz, tekstil ve demir atölyelerinde kalan hurda ve makinelerin sanatçıların elinde tamir edilip ve boyanıp yeniden hayat bulmuş halleriydi. Demir su borularından lamba ve aplikler yapıldı, eski bir dikiş makinesi bir masaya metal ayak oldu, eskimiş bir tarafa atılmış kalaslardan bir tabla, bazen bir varilden bir koltuk yapıldı, bazen eski paletlerden bir sehpa. Bu tarz o kadar benimsendi ve insanların hoşuna gitti ki, yeni inşa edilen binaların üst katını bu şekilde kullanabilmek için yüksek tavanlı ve asma katlı endüstriyel tarz yapmaya başladılar. Bu sebeple bu tarza “loft” olarak da adlandırılmaya başlandı.

Belki şimdi her şeyin üstüne dantel örten babaanneleriniz kızıyordur ama endüstriyel tasarım insanın zincirlerini kırıp süregelene uymak yerine; içine dilediğince sanat, estetik ve konfor katarak çalışma ve yaşam alanını kendine ev olacak şekilde adapte etmeye başladığı anda kendiliğinden doğan bir tarzdır, bizlere metal ve ahşabın mükemmel uyumunu da göstermiştir.